Puszcza Białowieska i Pasieki

Puszcza Białowieska to ostatni kompleks lasów naturalnych w nizinnej Europie, królestwo żubra, ostoja dzikiej przyrody, raj dla rzadkich gatunków ptaków (żyją tu np. wszystkie gatunki europejskich dzięciołów). Jedyny nasz naprawdę „dziki“ las, w którym zachodzą jeszcze naturalne procesy przyrodnicze, który wyróżnia się obecnością martwego drewna, tworzącego środowisko życia dla setek gatunków roślin i zwierząt. Czesław Miłosz porównał Puszczę do Wawelu: tak jak krakowski zabytek mówi o czasach naszej wielkości, tak ona powinna nam opowiadać historię prawdziwych lasów, które kiedyś porastały Polskę i Europę i z których został ten właśnie mały kawałek.

W roku 1921 powstał tutaj pierwszy park narodowy w Polsce, Puszcza to jedyny w Polsce obiekt przyrodniczy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2014 Komitet Światowego Dziedzictwa przyjął zgłoszony przez Polskę i Białoruś wspólny wniosek o rozszerzenie zaszczytnego miana na cały obszar Puszczy Białowieskiej leżącej na terytorium obu państw. Obowiązkiem Polski jako strony Konwencji UNESCO z 1972 r. dotyczącej Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego, jest ochrona Puszczy Białowieskiej przed zniszczeniem i zachowanie jej w niezmienionej postaci dla przyszłych pokoleń.

Puszcza Białowieska od lat przyciąga miłośników przyrody oraz wszystkich spragnionych samotności i spokoju. Jej najdziksze i najbardziej urokliwe zakątki pozostają często nieznane, gdyż są położone z daleka od puszczańskiej „stolicy”, Białowieży.

Pasieki – zagubiona wioska

Tak jak mała zaspana wieś Pasieki (pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1792, należała do majątku Siemianówka) na skraju Puszczy. Nawet miejscowi pytają czasem „Pasieki, a gdzie to jest?” Ale ta wioska ma coś w sobie. Prowadzi do niej leśna droga uwieńczona bramą ze starych wierzb. Po jedynej ulicy we wsi rzadko przejeżdża samochód. Przeważnie starsi mieszkańcy wsi żyją swoim wolnym rytmem, który może choć częściowo udzieli się zestresowanym mieszczuchom.

Bogactwem Pasiek jest ich położenie wśród pięknych łąk, niezwykła bliskość Puszczy oraz sąsiedztwo Zalewu Siemianówka, słynnego wśród ornitologów i wędkarzy. Rezerwaty w północnej części należą do najpiękniejszych w całej puszczy – o każdej porze roku!

W okolicy Pasiek gnieździ się wiele ptaków, m.in. żurawie, dudki, bociany czarne czy też majestatyczne orły bieliki. Ornitologiczne obserwacje stanowią wielką atrakcję tych okolic wiosną – zarówno wieża widokowa koło Babiej Góry jak i nasyp kolejowy na zalewie przyciągają pasjonatów z całego świata. Jesienne rykowisko w Pasiekach, czy żubry wychodzące na nasze łąki – to niezapomniane przeżycia!

 

 

Mira Łuksza
Na drodze do Pasiek

Zasłaniam słońce dłonią. Wiruje krąg światła.
Ciemna zieleń młodniaku, letni dzień powszedni,
gdy mama wyruszyła aż do Zabłudowa –
nie bacząc, że żniwa. Będzie koniec świata –
na ten cud popatrzeć. Zaraz za choiną
widać wieś Pasieki, za końskim cmentarzem;
las ich jeszcze nie zarósł. Kopytnik, koleiny
raz po raz kurzą pyłem, siano pod rublami
chwieje się na furach. Szary szczaw na miedzy.
Brzęczą puste kanki pasieckich gospodyń
(wypita woda święta z borowickiej studni,
co żurawiem ją czerpią, jadąc na sianokos.)

Dalej sączy wodę prastara krynica.
Bór wysoki zwarty otacza widnokrąg.
Słońc tysiące zatulają dłonie pomarszczone.